Başlangıç > Haber, Teknoloji > Blu-ray Oynatıcılarda Analog Çıkışlara Son

Blu-ray Oynatıcılarda Analog Çıkışlara Son

Şimdiye kadar üretilen Blu-ray oynatıcılarda, televizyona bağlamak için hem dijital (HDMI), hem de analog (Component) çıkışlar bulunuyordu. HDMI çıkış ile 720p, 1080i, 1080p formatlarında yüksek çözünürlüklü video aktarmak mümkün. Component çıkış ile de bu çözünürlüklerde video göndermek mümkün, ta ki 2010 yılı sonuna kadar.

31 Aralık 2010 tarihi itibarı ile, Blu-ray oynatıcılardaki Component ve benzeri analog çıkışları, yüksek çözünürlüklü video aktarmak için kullanılamayacak. Component çıkışlar sadece standart çözünürlük (480i, 576i) aktarmak için kullanılabilecek. Bu tarihten önce piyasaya sürülmüş ve stokta olan ürünlerin üretimi ise durdurulacak ama 2013 yılı sonuna kadar piyasadan çekilmeyecek.

2010 sonu itibarı ile, tüm Blu-ray oynatıcılardaki yüksek çözünürlüklü videolar sadece HDMI çıkış üzerinden gösterilebilecek. Bu özellik şu anda sadece Blu-ray oynatıcılar için geçerli. Yani Component çıkış üzerinden televizyona yüksek çözünürlüklü video aktarabilen uydu alıcıları veya benzer cihazlar için geçerli değil.

Bu konuda bir başka gelişme de Blu-ray disklerle ilgili. Yine Ocak 2011 itibarı ile, Blu-ray disk üreticileri disklerine ‘Image Constraint Token’ (Görüntü Engelleme İşareti) isimli bir özellik ekleyebilecekler. Bu özelliğin eklendiği bir Blu-ray disk, oynatıldığı Blu-ray oynatıcının component çıkışından yüksek çözünürlüklü görüntü aktarılmasını engelleyebilecek.

Alıntı: CE Pro

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: