Başlangıç > Makaleler, Teknoloji > DTS-HD Master Audio, Geleceğin Blu-ray Ses Standardı Mı?

DTS-HD Master Audio, Geleceğin Blu-ray Ses Standardı Mı?

‘DTS-HD Master Audio’, Blu-ray diskler için özellikle hazırlanmış yeni nesil çok kanallı ses formatlarından biri. Hollywood stüdyolarının ilk Blu-ray disklerinde pek kullanmadığı bu ses formatı, yeni çıkan disklerde artık daha sık görülüyor. Stüdyoların bu formatı ilk başta sıklıkla kullanmamasının önemli bir sebebi, çoğu ilk nesil oynatıcının bu formatı desteklememesiydi. Ayrıca Blu-ray disklerde kullanılan kayıpsız çok kanallı Linear PCM formatının bir standart olması da bir başka etkendi. Bu dönemde Dolby’nin, yine Blu-ray diskleri için özel hazırlanmış olan ‘Dolby TrueHD’ ses formatı daha yaygın kullanılıyordu.

2009’da bu formatın kullanıldığı Blu-ray disklerin miktarında ciddi bir artış görülüyor. Kısa Blu-ray tarihinin başından beri formatı kullanan Fox ve Universal gibi stüdyolar haricinde; artık Disney, Lionsgate ve daha küçük Image Entertainment, Criterion Collection gibi dağıtımcılar da bu formatı yaygın olarak kullanıyorlar. DTS’in formatını destekleyen stüdyolara en son Sony de katılmış gibi görünüyor.

Stüdyoların Dolby’nin ses formatı yerine DTS’in ses formatını tercih etmelerinin teknik bir nedeni var. Dolby’nin TrueHD formatının, Seamless Branching özelliğinin kullanıldığı filmlerde daha sorunlu bir iş akışı getirdiği, firmanın kendisi tarafından belirtiliyor. Sony ise, internet üzerinde yapılmış bir anket sonucunda, bu ses formatına ağırlık vermeye başladıklarını söylemiş.

Stüdyoların sebepleri ne olursa olsun, ‘Blu-ray Stats’ sitesindeki istatistiklere bakılınca, şu anda piyasadaki Blu-ray disklerin %81’inde kayıpsız ses formatları var. Kayıpsız ses kullanılan Blu-ray disklerin yaklaşık % 45’inde ise DTS formatının yer aldığı görülüyor. Dolby TrueHD ve DTS-HD Master Audio formatlarının, her ne kadar rakip firmalardan olsa da, ortak bir yanları var. İkisi de kayıpsız (ses stüdyosunda hazırlanmış ana ses izine çok yakın) formatlar ve normal bir izleyici iki format arasındaki farkı ayırdedemiyor.

Kaynak: Blu-ray Stats

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: