Başlangıç > Teknoloji > 3D teknolojisi evlerimize giriyor. (4/4)

3D teknolojisi evlerimize giriyor. (4/4)

Herkes 3D göremiyor

Araştırmalara göre, 100 kişiden 4’ü hangi teknoloji kullanılırsa kullanılsın 3D göremiyor. Daha kötüsü, bir araştırmaya göre 18-38 yaş arası kişilerin yüzde 56’sı dürbünle bakarken; bir ya da daha fazla problem yaşıyor. Bu da 3D görmekte zorluğa yol açabiliyor. Siz de bu gruba giriyorsanız, göz doktorunuza başvurmanızda fayda var. Bunun yanında tek gözünden görme engelli kişiler de 3D seyredebilir, fakat görüntü normalden farklı olmayacaktır (gözlük takıldığını varsayarsak).

Sonuç

İsteseniz de istemeseniz de, 3D geliyor ve ondan önce gelen HD gibi; pek tutmayacağını düşünen çokbilmişler olacaktır. Teknolojiyi deneme fırsatı bulmuş kişi sayısı o kadar az ki, bu fırsatı bulmuş olsanız bile başkalarına nasıl bir şey olduğunu anlatmak çok zor. Bunun yanında, çoğu kişi bu teknolojiyi daha önce denediği anaglyph (resimdeki mavi-kırmızı) yöntemiyle karıştırıp daha önce tecrübe ettiğini söylüyor. Şu bir gerçek ki, bu teknolojiyi anaglyph yöntemiyle kıyaslamak dahi yanlış.

Şu ana kadar gözüken o ki, pasif gözlükler sinema salonları için; aktif gözlükler ise ev sineması için daha çok tercih edilecek. İki teknoloji de -sahip oldukları eksileri görmezden gelmezsek- henüz mükemmel değil. Dolby’nin yalnızca cam gözlüklerle çalışabilen nispeten pahalı; ancak daha iyi sonuçları olduğu söylenen bir 3D sistemi var. Buna ek olarak, kafaya takılan, iki göze iki ekran mantığıyla çalışan ve çok pahalıya mal olan bir sistem daha var. Ne yazık ki bu iki teknoloji de genel ev kullanıcısına ulaşmaktan çok uzak.

Bakalım hangi firmalar, hangi ürünleriyle pazarı yönlendirecek. Uzak değil; önümüzdeki günlerde ürünler birer ikişer açıklanmaya başlanacak. Biz de Blu-ray Türkiye ekibi olarak bu konunun takipçisi olacağız.

Yararlanılan Kaynaklar:

Engadget 1, 2, 3

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: