Başlangıç > Teknoloji > 3D teknolojisi evlerimize giriyor. (3/4)

3D teknolojisi evlerimize giriyor. (3/4)

Sony, Samsung, Mitsubishi ve Panasonic

4 teknoloji devi de ev kullanıcısına 3D teknolojisini sunmak için kolları sıvamış durumda. Bir süredir CES, CEDIA ve diğer fuarlarda Samsung ve Mitsubishi’nin aktif gözlüklü DLP HDTV’lerine karşı, Sony ve Panasonic’in 3D uyumlu LCD ve Plazmalarıyla yarıştığını görüyoruz. Sony ve Panasonic’in açıklamalarına göre, piyasaya çıkacak modeller şu an piyasadaki modellerle aynı mantıkta çalışacak; tek fark 3D’yi de destekleyecek. Bu sayede, hem geçmişe yönelik yüzde yüz uyumluluk garanti edilirken aynı zamanda yeni setler normal bir HDTV’den çok da pahalı olmayacak. Aslında Panasonic önümüzdeki birkaç senede, piyasadaki HDTV’lerin büyük çoğunluğunun 3D’ye hazır olacağına inanıyor.

Şu anki HDTV’ler neden 3D gösteremiyor?

Yeni bir HDTV aldınız ve haliyle neden 3D gösteremediğini öğrenmek istiyorsunuz. Ekranınıza bir kızılötesi verici ekleyerek gözlükleri senkronize hale getirmek belki mümkün olabilir fakat şu an piyasadaki ürünlerin göz başına verebileceği maksimum saniyede 30 kare, tahmin ettiğiniz kadar eğlenceli olmayabilir. Belki hatırlarsınız, 1080p HDTV ler ilk piyasaya çıktığında, aslında hiçbiri 1080p giriş desteklemiyordu. Aynı şekilde, şu sıralar piyasada olan 120 Hz HDTV’ler de saniyede 120 kare gösteremiyorlar. Gerçekte yaptıkları şey, saniyede 60 kareyi ikişer kez göstermek.

3D Oynatıcılar

3D uyumlu görüntü birimleri, 3D içerik olmadan pek bir işe yaramıyor tabi ki. İyi haber, 3D için gerekli altyapının büyük bir kısmı HD sayesinde zaten var. HDMI arabirimi 3D’yi destekleyebilmek için 1.4 sürümüne yükseltildi. İlk 3D kaynağının da Blu-ray olacağı garanti. 50GB Blu-ray diskler, 3D yüksek çözünürlüklü 90 dakikalık bir filmi depolamak için fazlasıyla yeterli. İlk tahminlere göre 3D filmler normal filmlere göre ortalama yüzde 50 daha fazla yer kaplayacak. Piyasaya çıkacak 3D Blu-ray diskler, filmlerin aynı zamanda 2D versiyonlarını da içerecek ve halihazırdaki 2D Blu-ray oynatıcınızda sorunsuz çalışacak. Beklendiği üzere, Blu-ray standardı aktif 3D gözlükleri destekliyor. Bu şu anlama geliyor: Bundan sonra ev kullanıcısına yönelik olarak çıkacak yayın standartları, oyun konsolları ve diğer ürünlerin büyük çoğunluğu aktif 3D yöntemini destekleyecektir.

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: