Başlangıç > Teknoloji > 3D teknolojisi evlerimize giriyor. (1/4)

3D teknolojisi evlerimize giriyor. (1/4)

Birçoğunuz hayatınızın bir döneminde anaglyph (mavi-kırmızı) gözlüklerle 3D denemesi yapmışsınızdır. O zamanki deneyimlerinizi unutmanızda fayda var. Çünkü Sony, Panasonic ve diğer teknoloji devlerinin vaat ettikleri, şimdiye kadarki deneyimlerinizden çok farklı.

Kulaktan yola çıkarak 3D anlatılabilir mi? Deneyelim.

İki kulağımız olmasının bir amacı var; seslerin yönlerini ayırt edebilmek. Daha düne kadar evlerimizdeki televizyonların büyük çoğunluğu monoydu. Şimdiyse pek çoğumuzun evinde 5.1 hatta 7.1 ses sistemleri mevcut. İki gözümüz olmasının da benzer bir amacı var; cisimlerin uzaklıklarını ayırt edebilmek. Tıpkı monodan stereoya geçtiğimiz gibi, şimdi de 2D’den 3D’ye geçiyoruz.

Nasıl oluyor?

Birçok teknoloji gibi 3D de aslında doğayı taklitten ibaret. İki gözümüz görüntüyü farklı açılardan alır. Oluşan iki görüntü beynimize ulaştığında beynimiz aradaki farklardan uzaklıkları belirler ve boyutlu görüntü algısı oluşmuş olur. Bu teknolojiyle yapılmaya çalışılan şey de iki farklı açıdan çekilmiş görüntüyü gözlerimize ayrı ayrı ulaştırıp, gerisini gözlerimizle beynimize bırakmak.

Dairesel polarize veya aktif LCD shutter gözlükler

Mavi-kırmızı gözlüklerden bu zamana değişmeyen bir şey var; o da gözlük gereksinimi. Aynı amaca yönelik çok fazla gözlük teknolojisi olmasına rağmen bunlardan iki tanesi öne çıkıyor; dairesel polarize ve aktif LCD shutter gözlükler. En genel ifadeyle, pasif ve aktif gözlükler. İkisinin amacı da aynı, iki göze farklı resimleri sırayla dağıtmak, fakat yöntemleri çok farklı.

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: