Başlangıç > Haber, Teknoloji > Yeni disk standardı daha yüksek kapasiteli Blu-ray disklerin habercisi

Yeni disk standardı daha yüksek kapasiteli Blu-ray disklerin habercisi

Sony ve Panasonic uzun süredir disk kapasitesini artıracak yöntemler üzerinde çalışıyor. Bu çalışmaların sonucunda kısa zamanda standartlaşabilecek bir gelişmeye imza attılar. İyi haber, oluşturulmaya çalışılan standart Blu-ray optiğinde bir değişime gereksinim duymayacak büyük ihtimalle. Bu da halihazırda elinde Blu-ray sürücüsü olanların bir firmware güncelleştirmesi ile yeni standarda göre yazılmış diskleri okuyabilecek olması anlamına gelebilir.

Optik disklere daha fazla veri yazılması yeni bir şey değil. Fakat daha fazla verinin disklere yazılmasıyla birbirine yanaşan veri izleri, sıra okumaya gelince hata oranlarının artmasına neden oluyor. Disk kapasitelerinde sınırlayıcı olan şey de okuma hatalarına yol açmayacak sıklıkta veri yazma çabası. İşte Sony ve Panasonic in yeni teknolojisi bu noktada devreye giriyor. i-MLSE (Maximum Likelihood Sequence Estimation ya da Maksimum Olasılıkla Seri Tahmini) adını verdikleri yeni yöntemle okumada oluşabilecek hataları minimuma indirmeyi amaçlıyorlar. Bu yöntemle Blu-ray disk kapasitelerinin katman başına 25 GB tan 33.4 GB a çıkması bekleniyor.

Yeni teknolojinin ne zaman standartlaşabileceği ile ilgili bir zaman tahmini yok şimdilik. Lakin Sony’nin Blu-Ray Disc Association (BDA) ın önde gelen üyesi olduğu düşünülürse, Blu-ray disklere bu standardın er ya da geç gelmesi kaçınılmaz gibi gözüküyor. Bilhassa da Avatar gibi yüksek veri kapasitesi isteyen filmlerin piyasaya 3D çıkma hazırlığı yaptığı şu günlerde, disk kapasitelerindeki artış yayıncı firmalara ilaç gibi gelecektir.

Yararlanılan Kaynaklar:
Engadget, DVD Intelligence

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: