Başlangıç > Haber > Blu-ray’in Geleceği Online Özelliklerde

Blu-ray’in Geleceği Online Özelliklerde

Şubat’ın ilk haftasında ABD, California’da düzenlenen ‘Future of Packaged Media’ konferansında, Blu-ray authoring firmaları gelecek ile ilgili fikirlerini beyan ettiler. Katılımcıların paylaştığı ortak nokta, Blu-ray’in geleceğinin, online bağlantılı özellikler ve servisler olduğu.

‘Deluxe Digital Studios’ Başkan Yardımcısı Peter Staddon, web destekli Blu-ray disklerin stüdyolar için önemli bir pazarlama aracı olduğunu belirtmiş. BD Live özelliklerinin ek bir malzeme değil, diskler arası yeni bir deneyim olduğunu söylüyor. Mesela Gladiator Blu-ray diskine, BD Live sayesinde yeni filmlerin fragmanlarını ekleyerek, diski güncel tutmanın mümkün olduğunu örnek veriyor.

Staddon, Blu-ray geliştiricilerinin BD Live özellikleri içinde YouTube ve Facebook gibi popüler eklentileri kullanmasının, formatın sunduğu deneyimi daha da geliştireceğini savunuyor. Ayrıca, disklere konulmak için yetiştirilemeyen bazı özellikler, daha sonra BD Live sayesinde indirilerek eklenebiliyor.

Fakat BD Live stüdyolara için fırsatlar getirdiği kadar yeni sıkıntılar da getiriyor. ‘Testronic Labs’de teknoloji müdürü olarak görev yapan Adam Lesh, her stüdyonunun kendi BD Live altyapısı olduğunu belirterek, kalite kontrolün zorlaştığını söylüyor. Şu anda test edilen bir Blu-ray diskinin içeriğinin, aylar sonra değişmiş olacağını belirtmiş.

Blu-ray geliştiren stüdyolar BD Live özelliklerini ekleyebilmek için, üretim zamanlarını çok daha verimli kullanmak durumunda kalıyorlar. Eskiden sadece DVD için sahip oldukları zamanı içinde artık hem Blu-ray, hem de DVD üretimi ile ilgilenmek zorunda kalıyorlar. Ve bu da stüdyoların üzerindeki iş yükünün ve baskının artmasına yol açıyor.

Alıntı: Video Business

Reklamlar
Kategoriler:Haber Etiketler:, , , , ,
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: