Başlangıç > Makaleler, Teknoloji > Blu-ray vs. TV

Blu-ray vs. TV

Teknoloji gelişirken ve bu teknolojik gelişmeler görüntüleme tekniklerine de pozitif ket vururken, yeni bir yayın formatının da evlerimize gelmesi kaçınılmazdı. Optik medyada da durum böyle. Önce VCD, sonra DVD, şimdi ise Blu-ray ile yeni nesil optik medya karşımızda. Yaklaşık 2 senelik HD-DVD ve Blu-ray savaşlarından sonra yeni format olarak Blu-ray benimsendi. HD yayın formatı ile evlerimizde DVD’nin yerini almasına uğraşılan bu format, beraberinde bir çok yenilik getiriyor.

Blu-ray öncelikle HD yayınların temel özelliği olan yüksek çözünürlüklü görüntüleri barındırma ve bunu uyumlu oynatıcılarda gösterme becerisine sahip. Çözünürlük ağacı, alıştığımız Standart TV 720×576 [4:3] ve 720×576 [16:9] yayınlarından, sırasıyla 720p (1280×720 [1:1]), 1080i (1440×1080 [16:9], 1920×1080 [1:1]) ve 1080p(1920×1080 [1:1]) formatına kadar yayılabiliyor. Renk örneklemesi de yayın kalitesinde, yani 4:2:2 dir. Bu da DVD’lerde 4:2:0 olan ve yayın kalitesinin altında kalan renk örneklemenin yükseltildiği, artık evlerimizde de çok daha gerçekçi renkler izleyebileceğimiz anlamına gelir.

Bu bilgiler ışığında Türkiye’deki HD yayınları inceleyecek olursak, henüz ülkemizdeki yayınların 720p olarak verildiğini görüyoruz. Blu-ray’in evimize TV görüntü kalitesinin 4 katı bir kaliteyle geldiğini, en azından yayınların çözünürlüğüne bakarak söyleyebiliriz.

İlk olarak daha baskın olan görme duyusunu etkilemeyi başaran Blu-ray, ikinci olarak da işitme duyumuzu etkilemektedir. Yeni geliştirilmiş 7.1 HD ses standartlarını barındırması ve geleceğe dönük çok daha fazla kanal desteği sayesinde, neredeyse stüdyolardaki kayıtları direkt salonlarımıza getiriyor. Konserleri, o konser salonundaymış gibi dinlemeyi sağladığını veya aksiyon sahnelerinde aktörün yanında gibi hissettirdiğini, pratik olarak söylemek mümkün.

Tabii ki eskiye oranla en büyük değişimler bunlarla sınırlı değil. Java desteği sayesinde internet olanaklarını da kullanması düşünülmüş bir medya aynı zamanda. Kullanıcı filmi izlerken, çeşitli yenilikler de bir yandan Blu-ray disk özellikleri arasına eklenebilmekte. Örneğin, disk içeriğine yeni fragmanlar indirilebilir, filmin yayınlanmamış veya kesilmiş bir sahnesi eklenebilir ya da farklı altyazı seçeneklerini indirerek filminizi dilediğiniz dilde izleyebilirsiniz. Bu teknoloji ile yapılabilecekler hayallerle sınırlı. Müthiş bir genişleme yeteneği kullanıcıyı ve ayrıca üreticiyi de özgürleştirmektedir.

Blu-ray insanın kendini şımartması için düşünülmüş günümüz ev eğlencesi medyasıdır ama gelecekte etkisini arttıracaktır.

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: